Mateusz Mańka – prowadzący grupę wiolonczel

mateusz-manka

Mateusz Mańka urodził się w 1991 roku w Tarnowskich Górach. Edukację muzyczną rozpoczął w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, w klasie wiolonczeli mgr Bernarda Sczendziny. Swoją edukację kontynuował na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, którą ukończył w 2015 roku w klasie wiolonczeli Prof. Piotra Janosika.

Jako solista i kameralista, brał udział w licznych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, między innymi w I, II i V Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku, w XXXIII Konkursie Bachowskim w Zielonej Górze, w IX Młodzieżowym Konkursie Wiolonczelowym im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu, w II Ogólnopolskim Konkursie „Gitara w muzyce kameralnej” w Tychach, w V Świdnickim Konkursie Zespołów Kameralnych w Świdnicy, w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej dla młodzieży szkół muzycznych II stopnia „Wokół Vivaldiego” w Krakowie, w XII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu, w 17 Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Illzach we Francji, IX Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michał Spisaka w Dąbrowie Górniczej oraz w XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach.

Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, między innymi: wyróżnienie na V Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku, II miejsce na II Ogólnopolskim Konkursie „Gitara w muzyce kameralnej” w Tychach, I miejsce na V Świdnickim Konkursie Zespołów Kameralnych w Świdnicy, II miejsce oraz nagrodę specjalną na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej „Wokół Vivaldiego” w Krakowie, II miejsce na XII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu oraz wyróżnienie na XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach.

Mateusz jest także stypendystą Rady Miasta i Prezydenta Miasta Piekary Śląskie za wybitne osiągnięcia artystyczne. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich i warsztatach instrumentalnych pod okiem wielu znanych i cenionych pedagogów takich jak: Ivan Monighetti, Cecylia Barczyk, Kazimierz Michalik, Paweł Głombik, Stanisław Firlej, Andrzej Orkisz, Alexander Gebert, Claus Christian Schuster, Tim Frederiksen oraz Roland Baldini.

Współpracował z takimi dyrygentami jak: Larry Livingston, Paul McCreesh, George Tchitchinadze, Krzysztof Penderecki, Gabriel Chmura, Antoni Wit, Mirosław Jacek Błaszczyk, Marek Moś, Michał Klauza oraz Szymon Bywalec.

Koncertował zarówno w kraju jak i za granicą m.in. w Czechach, Bułgarii, Włoszech, Szwajcarii, Niemczech, Francji, Holandii, a także w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

W latach 2006-2010 był członkiem Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej. W czasie studiów koncertował z Akademicką Orkiestrą Symfoniczną, w której pełnił funkcję koncertmistrza grupy wiolonczel. W 2011 roku, jako wiolonczelista orkiestry festiwalowej występował na 46 Międzynarodowym Festiwalu „Wratislavia Cantans”. Od 2014 roku jest wiolonczelistą kwartetu smyczkowego „Acoustic Quartet”.

Współpracuje z takimi orkiestrami jak: AUKSO Orkiestra Kameralna miasta Tychy, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Śląska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Muzyki Nowej, Filharmonia Gorzowska, Filharmonia Dolnośląska oraz Teatr Rozrywki w Chorzowie.