Maciej Klich – I skrzypce

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku pięciu lat, którą następnie kontynuował w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia w Katowicach. Swoje wykształcenie muzyczne uzupełnił w klasie doc. Barbary Śliwickiej na Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem w 2014 roku. Swoje umiejętności dodatkowo kształcił na wielorakich kursach pod okiem takich pedagogów jak m.in.: Yair Kless, Eyal Kless, Levon Ambartsumian, Igor Petrushevsky, Michael Arlt, czy Dominika Falger.

W czasie studiów był jednym z założycieli kwartetu Ilum, z którym to zespołem brał udział w wielu koncertach i festiwalach, m.in.: 34. Internationaler Hansetag w Lubeck, Niemcy; XXXVIII Festiwal Muzyka w Starym Krakowie; Musical Understanding of Society in Europe w Izmirze, Turcja. Kwartet był także podwójnym laureatem stypendium umożliwiającego uczestnictwo w kursach Oberstdorfer Musiksommer w Oberstdorfie w klasie prof. Petera Bucka, wiolonczelisty Melos Quartet.

Doświadczenie orkiestrowe zdobywał współpracując z wieloma orkiestrami, m.in: Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Sinfonią Iuventus, Cordą Cracovią, Filharmonią Gorzowską, czy Krakowską Orkiestrą Festiwalową. Miał okazję pracować pod batutą takich dyrygentów, jak m.in.: Domingo Hindoyan, Yan Pascal Tortelier, Paul McCreesh, Gabriel Chmura, Michaił Jurowski, Stanisław Skrowaczewski, Alexander Liebreich, Andriej Boreyko, czy Jose Maria Florencio.

Poza „klasycznym” nurtem jest muzykiem awangardowego duetu Lód 9, w którym gra na skrzypcach elektrycznych. W 2016 roku zespół był laureatem konkursu Dzielnica Brzmi Dobrze. Lód 9 poza typową działalnością koncertową często wykonuje autorską muzykę na żywo do filmów niemych, co zaowocowało występami m.in. na Ars Independent Festival, Festiwalu Filmu Niemego w Krakowie, Nocy Filozofów w Leeuwarden w Holandii, czy podczas Dnia Otwartego NOSPR.

W resztkach wolnego czasu lubi czytać grube książki i oglądać filmy klasy B.