Marta Ryś – wiolonczela

marta-rysNaukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 12 lat. Szkołę muzyczną I i II stopnia ukończyła w Chorzowie w klasie mgr Alicji Murzynowskiej oraz w klasie mgr. Łukasza Tudzierza. Studia podjęła i ukończyła na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie dr. hab. Piotra Janosika oraz mgr. Adama Krzeszowca. Dwukrotna laureatka nagrody Urzędu Miasta Katowice w ramach Promocji Młodych Twórców Kultury

W trakcie kształcenia miała okazję współpracować z wybitnymi wiolonczelistami takimi jak prof. Bernard Polok, prof. Paweł Głombik, dr hab. Dominik Połoński, prof. Kazimierz Michalik, prof. Stanisław Firlej. Doświadczenie orkiestrowe zdobywała dzięki warsztatom i współpracy z wieloma orkiestrami m. in. z I Culture Orchestra, Młodą Filharmonią AUKSO. Obecnie jest wiolonczelistką w Orkiestrze Kameralnej Miasta Jaworzna „Archetti”, współpracuje także z Teatrem Muzycznym „Arte Creatura”.

Zainteresowanie zagadnieniami przemian kultury muzycznej, kompetencji i potrzeb muzycznych społeczeństwa oraz animacji kultury skłoniło ją do podjęcia drugiego kierunku studiów, które ukończyła jako absolwentka Instytutu Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.