Zuzanna Makles – wiolonczela

zuzanna-makles

Zuzanna Makles naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 9 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu. Już wówczas brała udział w licznych kursach muzycznych, warsztatach, konkursach, często koncertując – zarówno jako solistka (koncert dyplomantów OSM z towarzyszeniem Filharmonii Śląskiej) oraz jako muzyk orkiestrowy (Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna).

Edukację kontynuowała na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, którą ukończyła w klasie prof. Pawła Głombika i adt dr Natalii Kurzac-Kotuli.

Rokrocznie uczestniczyła w wielu mistrzowskich kursach wiolonczelowych u wybitnych profesorów takich jak: Cecylia Barczyk, Kazimierz Michalik, Jeroen Reuling, Alexander Gebert, Claus Storck, David Watkin.

Jest laureatką wyróżnienia na I Ogólnopolskim Konkursie im. Luigi Boccheriniego w Zamościu oraz półfinalistką IV Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej.

W 2011 roku współtworzyła zespół polskiej prezydencji w Unii Europejskiej I Culture Orchestra, współpracując z czołowymi muzykami najlepszych europejskich orkiestr m. in. London Symphony Orchestra, Phiharmonia Orchestra, London Sinfonietta, BBC Symphony Orchestra. Wraz z I Culture Orchestra w 2011 oraz 2012r. odbyła trasę koncertową po Europie (Polska, Wielka Brytania, Hiszpania, Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Gruzja). Zespół koncertował pod batutą Pawła Kotli, Sir Nevilla Marrinera i Ilyicha Rivasa, a w roli solistów występowali: Agata Szymczewska, Arabella Steinbacher oraz Alena Baeva.

W 2013 roku wiolonczelistka była członkiem International Lutoslawski Youth Orchestra.

Zuzanna Makles współpracowała z wieloma orkiestrami koncertując w kraju i poza granicami, a także dokonując licznych nagrań. (m. in. z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy Aukso, Orkiestrą Muzyki Nowej, Operą Śląską, Filharmonią Gorzowską, Teatrem Muzycznym w Gliwicach). Występowała na prestiżowych polskich i zagranicznych festiwalach muzycznych m.in. na Festiwalu Warszawska Jesień, Festiwalu Wratislavia Cantans, Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie, Festiwalu Solidarity of Arts, Festiwalu Contemporanea, Rassegna di musica nuova (Włochy) i Festiwalu Muzyki Filmowej.

W dotychczasowej działalności miała także okazję z powodzeniem łączyć swoje klasyczne wykształcenie z innymi gatunkami muzycznymi angażując się również w projekty muzyki rozrywkowej i jazzowej. Występowała z takimi artystami jak Adam Sztaba, Natalia Kukulska, Justyna Steczkowska, Paweł Tomaszewski, Wojtek Myrczek, Beata Bednarz, Silesian Art Colletctive.

Zuzanna Makles od dwóch lat współorganizuje Międzynarodową Akademię Wiolonczelową – kursy muzyczne, których pomysłodawcą i organizatorem jest zespół Polish Cello Quartet. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa to jedyne tego typu warsztaty muzyczne
w Polsce propagujące muzykowanie w kameralnych zespołach wiolonczelowych, gdzie wykładowcami są muzycy PCQ oraz wybitni wiolonczeliści z ośrodków zagranicznych (np. Jelena Očić z Musik Hochschule w Mannheim i Conservatorium van Amsterdam, Roberto Trainini z Conservatorio „C. Monteverdi” w Bolzano, Alexander Gebert z Hochschule für Musik w Detmold, Mats Lidström z Royal Academy of Music w Londynie i Jakob Kullberg
z Royal College of Music w Londynie).