HISTORIA

Archetti

Historia powstania

divider
8

Pod koniec roku 2007 doszło w Jaworznie do spotkania grupy młodzieży, absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Grażyny Bacewicz w Jaworznie, a w tamtym czasie uczniów liceów muzycznych Śląska i Małopolski.

Młodzi muzycy znali się dobrze już ze szkoły podstawowej, a propozycja wspólnego grania była dla nich interesującą perspektywą. Cotygodniowe próby zaowocowały pierwszym koncertem w kwietniu 2008. W ten sposób w Jaworznie powstały zalążki tego, czym dzisiaj jest Archetti Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna.

Zaczynając jako młodzi entuzjaści, muzycy Archetti niemalże dorastali na scenie, przechodząc na coraz wyższe stopnie edukacji, dojrzewając i wyrastając na profesjonalnych muzyków. Od początku swojej działalności Orkiestrę przepełniała ambicja i chęć samodoskonalenia, co przyczyniło się do podjęcia decyzji o zaprezentowaniu się publiczności poza rodzinnym miastem. W ten sposób w roku 2009 Archetti trafiła na XXXII Międzynarodowe Spotkania Muzykującej Młodzieży w Bydgoszczy, na którym to festiwalu Orkiestra zdobyła Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W międzyczasie zaczęły napływać propozycje koncertów w śląskich miastach, a jeden z takich występów zaowocował zaproszeniem do Niemiec, gdzie Archetti zagrała kilka koncertów jesienią 2009.

Kolejny kamień milowy w rozwoju Orkiestry to wyjazd do Wiednia w roku 2010 i kolejny festiwal – Summa Cum Laude International Youth Music Festival. Koncerty w pięknych wnętrzach zabytkowych kościołów, jak również w Muzeum Liechtenstein w Wiedniu i ten najważniejszy konkursowy występ, zaowocowały licznymi pozytywnymi recenzjami od dyrygentów oraz profesorów zagranicznych uczelni muzycznych oraz zdobyciem III Nagrody na Festiwalu, a „Orawa”, którą Orkiestra wykonała na koncercie laureatów, zebrała owacje na stojąco w Złotej Sali Musikverein.

Kolejny rok przyniósł następny konkursowy sukces. Tym razem Archetti zdobyła maksymalną ilość punktów, a tym samym I Nagrodę i tytuł Summa Cum Laude na 59. Musicfestivale for Young w belgijskim Neerpelt.

Archetti rozsławia Jaworzno zdobywając nagrody na konkursach, grając w  Polsce, a także w Niemczech, Belgii, Austrii i Szwecji. Na scenie pojawili się w towarzystwie znakomitych wykonawców z gatunku muzyki klasycznej jak i rozrywkowej, a wśród nich jak dotąd znaleźli się między innymi Kaja Danczowska, Marek Nosal, Marek Andrysek, Szymon Krzeszowiec,  HeFi Quartett, Raz Dwa Trzy, John Hudson, Justyna Steczkowska, Marcin Wyrostek, Kroke, Krzesimir Dębski.

Archetti rozsławia Jaworzno zdobywając nagrody na konkursach,
grając w Polsce, a także w Niemczech, Belgii, Austrii i Szwecji.

JAWORZNO MIASTEM OTWARTYM NA KULTURĘ

Rada Miejska w Jaworznie powołuje do życia Samorządową Instytucję Kultury.

Jaworzno z roku na rok pięknieje, widoczne są coraz większe inwestycje, miasto rozkwita stając się miejscem atrakcyjnym zarówno dla mieszkańców, jak i osób przyjezdnych. Władze miasta inwestują również w kulturę. Rok 2010 staje się dla Archetti rokiem przełomowym, w którym to uchwałą Rady Miejskiej w Jaworznie  zostaje powołana samorządowa instytucja kultury pod nazwą Orkiestra Kameralna Archetti. Kolejnym przełomem w życiu orkiestry jest rok 2016 kiedy to władze miasta decydują o przyznaniu instytucji własnej siedziby z piękną salą koncertową przy ulicy Wiosny Ludów 1.

divider

JAK POKAZAŁA KILKULETNIA HISTORIA

Orkiestrą od zawsze włada Maciej!

Od początku Archetti dowodzi na stanowisku dyrektora Marzenna Synowiec, inicjator powstania orkiestry, a batutę w ręku do tej pory dzierżyło trzech dyrygentów – jak pokazała kilkuletnia historia – Orkiestrą od zawsze włada Maciej! Jako pierwszy stanął za pulpitem Maciej Cisowski, by potem przekazać prowadzenie Maciejowi Koczurowi. Obecnie Archetti pracuje pod kierownictwem Macieja Tomasiewicza, który zaczynał swoją przygodę z tą orkiestrą jako skrzypek, grając w niej od początku jej istnienia.

Obecnie Orkiestrę tworzą wyłącznie studenci lub absolwenci uczelni muzycznych. Nie zmienia się jednak to, że od początku jest to grupa ludzi, którzy poznając się jako dzieci i razem dojrzewając pod każdym względem, nawiązując ze sobą przyjaźnie na scenie i poza nią, nawzajem uczyli się siebie i od siebie, wyrastając na profesjonalny zespół muzyków.

POZNAJ SKŁAD ORKIESTRY