Koncert Archetti – 10 listopada

Chociaż jesień raczej kojarzy się wszystkim z ciepłym kocem i leniwym wieczorem z książką i kubkiem kakao, my jednak chcielibyśmy gorąco zachęcić Państwa do wyjścia z domu i wybrania się na aż dwa listopadowe koncerty Archetti. Pierwszy z nich zagramy w ramach Śląskiej Trybuny Kompozytorów 8 listopada na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, po szczegóły zapraszamy na naszą stronę internetową www.archetti.pl. Kolejny zaledwie dwa dni później odbędzie się w naszej siedzibie w Jeleniu. 10 listopada 2019 o godzinie 17.00 w naszej sali koncertowej usłyszą Państwo dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta, Benjamina Brittena oraz Marka Stachowskiego. W repertuarze zarówno coś nowego, jak i coś, co zdążyli już Państwo polubić.
„Simple symphony” Benjamina Brittena to 4-częściowa kompozycja, którą mieliśmy już okazję z powodzeniem wykonywać. Britten z wielką gracją i jednoczenie przymrużeniem oka daje dojść do głosu każdemu instrumentowi wchodzącemu w skład orkiestry smyczkowej. „Simple symphony” formą nawiązuje do wieloletniej tradycji muzyki kameralnej, jednakże nie jest to utwór staromodny, czy uginający się pod ciężarem wielkich wzorców. Niespełna 20-minutowa kompozycja cały czas zaskakuje to żartobliwą melodią, to energetycznym motywem rytmicznym, czy też melancholijnym zwrotem.
„Divertimento F – dur” Mozart napisał mając zaledwie….16 lat! Dzieło powstało niedługo przed jego trzecią i ostatnią podróżą do Włoch, gdzie miał pracować nad produkcją opery „Lucio Silla”. Mozart wiedząc, że będzie potrzebować muzyki, która bawić będzie dworzan podczas jego pracy, stworzył „Divertimento F-dur” oraz jeszcze dwie inne kompozycje również określone mianem divertimenta, które prawdopodobnie chciał zaprezentować w wykonaniu orkiestry smyczkowej. Tak więc zgodnie z zamierzeniem Mozarta, jego kompozycja zabrzmi w pełnej krasie w wykonaniu Archetti!
Nasz koncert organizowany jest we współpracy z PWM w ramach programu Tutti.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej. W ramach tej współpracy tym razem wykonamy „Divertimento” Marka Stachowskiego. Kompozycja składa się z z czterech części: Sinfonia, Pezzo gioioso, Canzonetta notturna, Pezzo finale. Jak sam kompozytor przyznawał, chciał nawiązać do żartobliwego, lekkiego charakteru klasycznego divertimenta, jednakże unikając jednocześnie tego, co mogłoby jednoznacznie kojarzyć się z jego najbardziej tradycyjną formą. „Divertimento” Marka Stachowskiego to kompozycja wyróżniona na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu w roku 1979.

10 listopada 2019 godzina 17.00
Sala Koncertowa przy ul. Wiosny Ludów 1 w Jaworznie
M. Stachowski – Divertimento
W. A. Mozart – Divertimento F – dur
B. Britten – Simple Symphony
Archetti Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna
Dyrygent – Maciej Tomasiewicz

Bilety do nabycia w siedzibie Orkiestry oraz na stronie www.archetti.pl  w zakładce „Kup bilet”

Koncert organizowany w ramach współpracy w programie Tutti.pl