Koncert Archetti – 23 czerwca

Nieuchronnie kończy się maj. Najpiękniejszy miesiąc w roku tym razem nie rozpieszczał nas pogodą, za to każdy promień słońca został należycie doceniony. Mamy również nadzieję, że majowy koncert Archetti rozjaśnił i osłodził Państwu wszystkie niedociągnięcia klimatyczne! Ostatnie tygodnie obfitowały w naszej instytucji w wielkie wydarzenia – kwiecień kończyliśmy pod znakiem II Ogólnopolskiego Konkursu Młodego Skrzypka, natomiast kilka dni temu Orkiestra towarzyszyła na scenie światowej klasy artystom – wiolonczeliście Adamowi Krzeszowcowi oraz kontrabasiście Markowi Romanowskiemu. Kolejny wyjątkowy wieczór to 23 czerwca – Archetti zagra koncert finałowy sezonu artystycznego 2018/2019.

W programie koncertu znajdą się trzy utwory, z których każdy z osobna zapada w pamięć, a w całości stworzą bardzo niejednorodną mieszaninę stylów i charakterów, stanowiąc mocny epilog tego sezonu artystycznego.

Leos Janacek to kompozytor czeski żyjący na przełomie wieków XIX i XX. Już od najwcześniejszych lat przejawiał zdolności muzyczne, jako kilkunastoletni chłopiec został organistą kościelnym w rodzinnych okolicach. Studiował w Pradze, w Lipsku i  Wiedniu, a w roku 1880 zaczął pracę nauczyciela muzyki w Brnie, gdzie rok później założył szkołę organistów. W kolejnych latach został dyrygentem tamtejszej filharmonii. W jego twórczości ważną rolę odegrała muzyka ludowa Słowacji i Moraw, którą wraz ze swoimi współpracownikami archiwizował w zapisach i nagraniach. My sięgniemy po twórczość kameralną Janacka i przedstawimy Państwu jego kilkuczęściową kompozycję „Idylla” na orkiestrę smyczkową. Utwór przywodzi na myśl sielskie krajobrazy i słowiańską melancholię, przenosząc słuchacza do tytułowego idyllicznego świata piękną i szczęścia.

Eugeniusz Knapik to kompozytor i pianista związany ze Śląskiem. Wieloletni Rektor Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest uznanym artystą zarówno na gruncie wykonawstwa muzyki solowej jak i kameralnej, występując na prestiżowych scenach i goszcząc na uznanych na całym świecie festiwalach muzyki współczesnej. Za swoje kompozycje otrzymał wiele znaczących nagród na konkursach polskich i międzynarodowych. Archetti wykona dla Państwa „Wyspy”, za które Eugeniusz Knapik otrzymał Nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego. Kompozycja diametralnie różna od sielskich obrazków Janacka – kojarzy się raczej ze wzburzonymi falami uderzającymi o brzegi maleńkiej bezludnej wysepki. Kontrast, która da się zauważyć „gołym uchem” jest jednak ciekawy dla słuchacza, a szeroka gama sposobów wydobywania dźwięków z instrumentów smyczkowych z pewnością zainteresuje młodszych melomanów.

Jeśli śledzicie Państwo nasze koncerty, to z pewnością kojarzycie nasze wykonanie „Carmen” – suity z opery Bizeta, opracowanej przez rosyjskiego kompozytora Rodiona Szczedrina. Utwór ten był pisany z myślą o jego żonie, wybitnej primabalerinie Teatru Bolszoj – Mai Plisieckiej. Twórczość Szczedrina wypełniona ekspresją i charakterystycznymi liniami melodycznymi, wyraźnie kontynuuje styl zapoczątkowany przez Dymitra Szostakowicza, jednocześnie czerpiąc z rosyjskiej muzyki ludowej. Podczas czerwcowego koncertu wykonamy utwór „Velicanie : Glorification”. Ta żywiołowa kompozycja z pewnością przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy znają z naszych koncertów „Orawę” Wojciecha Kilara.

Ostatnie mocne uderzenie kończącego się dla nas sezonu artystycznego już 23 czerwca. Chcemy serdecznie podziękować Państwu za wszystkie wspólne chwile, które podczas niego spędziliśmy i już teraz zapraszamy na pełen wrażeń sezon 2019/2020! Szczegóły na bieżąco na stronie www.archetti.pl oraz na naszych stronach w mediach społecznościowych!

Koncert Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna Archetti

Maciej Tomasiewicz – dyrygent

23 czerwca 2019 godzina 17.00

Jaworzno ul. Wiosny Ludów 1

Bilety w cenie 25 zł do nabycia w siedzibie Orkiestry oraz przez internet na stronie www.archetti.pl w zakładce „Kup bilet”