Koncert Archetti – 27 stycznia

Podobno finisz jest najważniejsza częścią każdej rozgrywki. Z całą pewnością Archetti w pięknym stylu kończy kalendarzowy rok. Niesamowite, pełne niezapomnianych wrażeń koncerty grudniowe w Siedzibie w Jaworznie oraz w NOSPR w Katowicach były wspaniałym ukoronowaniem mijającego powoli 2018 roku. Chcielibyśmy z całego serca podziękować Państwu za wsparcie, obecność, a przede wszystkim gotowość do słuchania i „uczenia się” muzyki – często niełatwej i wymagającej nie lada skupienia i otwartości. Obiecujemy, że w nadchodzącym roku nie zwolnimy tempa! Dlatego już teraz zapraszamy na nasz pierwszy w 2019 roku koncert, którego już nie możemy się doczekać!
27 stycznia 2019 roku w naszej siedzibie w Jaworznie – Jeleniu, zaprezentujemy Państwu program oparty – nie może być inaczej! – na muzyce polskiej. Wytrwale chcemy pokazywać jej piękno i niezwykłość i udowadniać, ze nasi polscy kompozytorzy często niesłusznie są traktowani trochę po macoszemu. W tym sezonie szczególny nacisk kładziemy na promowanie muzyki naszych rodzimych twórców, a możemy to robić pod patronatem PWM w ramach programu Tutti.pl.
W programie znajdują się miedzy innymi miniatury autorstwa wielkiej damy (przez kolegów po fachu nazywanej pieszczotliwie „Babą”!) polskiej kompozycji i wiolinistyki – Grażyny Bacewicz. Patronka jaworznickiej szkoły muzycznej ma w swoim dorobku miedzy innymi szereg skrzypcowych miniatur, którymi postanowiliśmy się zająć i wykonać je w wersji orkiestrowej. Przełożenie na język zespołu tak indywidualnie kształtowanych przez solistę utworów jak „Oberek”, czy „Kaprys polski” jest nie lada wyzwaniem, jesteśmy jednak przekonani, ze dobra muzyka broni się sama.
Nie mogliśmy odmówić sobie przyjemności zaproszenia do współpracy solistów młodego pokolenia. Tym razem będzie to duet wspaniałych harfistów. Prywatnie rodzeństwo, na scenie tandem pełen twórczej energii i wrażliwości. Anna Scheller oraz Wojciech Trefon wykonają z towarzyszeniem Archetti „Concertino na dwie harfy i orkiestrę smyczkową” autorstwa Macieja Małeckiego. Zarówno Anna, jak i Wojciech są laureatami szeregu konkursów solowych i kameralnych w kraju, jak i za granicą. Anna Scheller to obecnie doktorantka na katowickiej uczelni muzycznej, a jej grę mieliście już Państwo okazję kilkukrotnie usłyszeć podczas naszych wspólnych koncertów.
Za pulpitem dyrygenckim tym razem pojawi się profesor dyrygentury, mający w swoim pedagogicznym dorobku miedzy innymi takich absolwentów jak Maciej Tomasiewicz, wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach, Szymon Bywalec. Specjalista w dziedzinie muzyki współczesnej, laureat między innymi Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.
Jak widać wrażeń nie zabraknie, co gwarantuje niecodzienny repertuar, a przede wszystkim wspaniali goście. Mamy nadzieję, ze zaszczycą nas Państwo swoją obecnością i tłumnie zjawią się 27 stycznia w naszej siedzibie! Bilety w cenie 25zł do nabycia w siedzibie Orkiestry, a także na stronie www.archetti.pl w zakładce „Kup bilet” oraz na godzinę przed rozpoczęciem koncertu