Kwartet Śląski + Archetti Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna – Koncert 28.04.2017

Wszystkie poważne konkursy muzyczne mają to do siebie, że są ciekawym wydarzeniem nie tylko z powodu zaciętej rywalizacji uczestników, ale również z racji imprez towarzyszących. Od samego początku, kiedy tylko pojawił się pomysł organizacji, chcieliśmy, aby I Ogólnopolski Konkurs Młodego Skrzypka Archetti pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Jaworzna aspirował do grona tych prestiżowych, uznanych konkursów, nie mogliśmy więc zaniedbać żadnego obszaru organizacji. Mamy wspaniałe Jury, odwiedzi nas znakomity lutnik, jest fantastyczna nagroda Grand Prix – skrzypce mistrzowskie, a także możliwość występu na scenie z towarzyszeniem Orkiestry oraz szlifowania swoich umiejętności podczas warsztatów. Wstęp na przesłuchania jest otwarty dla każdego, a oprócz młodych wiolinistów będziecie Państwo mogli wysłuchać koncertu wybitnych kameralistów z cenionego w świecie muzycznym Kwartetu Śląskiego.

                Z wielką przyjemnością zapraszamy na ten koncert, będzie to okazja do usłyszenia światowej klasy muzyków. W skład Kwartetu wchodzą Szymon Krzeszowiec – I skrzypce, Arkadiusz Kubica – II skrzypce, Łukasz Syrnicki – altówka, Piotr Janosik – wiolonczela. Repertuar zespołu to ponad 400 utworów, znaczna ich część pochodzi z XX i XXI wieku. Wszyscy członkowie zespołu oprócz koncertowania na najważniejszych światowych estradach, na co dzień dzielą się również swoją wiedzą i umiejętnościami, jako wykładowcy między innymi na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Po więcej informacji na temat Kwartetu Śląskiego zapraszamy na stronę www.silesian-quartet.com.

                Podczas koncertu 28 kwietnia 2017 usłyszą Państwo trzy kompozycje. Wśród nich znajdzie się „Simple Symphony” Benjamina Brittena. 4-częściowy utwór Britten zadedykował swojej nauczycielce gry na altówce, Audrey Alston. W każdej z części kompozytor zawarł po dwa tematy z kompozycji, które napisał jako nastolatek. Pełna młodzieńczej werwy, energii, ale również melancholii (Sarabanda) „Simple Symphony” jest znanym i popularnym dziełem, który z pewnością każdemu, nawet początkującemu bywalcowi koncertów, przypadnie do gustu.

                Mieczysław Wajnberg urodzony w Warszawie w roku 1919 roku, pierwsze muzyczne przygody zawdzięczał ojcu – kompozytorowi muzyki rewiowej i teatralnej. Był świetnie zapowiadającym się pianistą, jednak zmuszony do ucieczki  z Polski w roku 1939 musiał porzucić marzenia o karierze koncertowej. Udało mu się w tym samym roku pozyskać obywatelstwo radzieckie, dzięki temu powrócił do edukacji muzycznej, w mińskim konserwatorium trafił do klasy kompozycji. Jest autorem ogromnej liczby pieśni, utworów kameralnych, orkiestrowych, koncertów – w sumie 153 dzieła opusowane, a do tego kilkadziesiąt kompozycji muzyki filmowej, teatralnej i cyrkowej. W jego twórczości odnajdujemy aż 17 kwartetów smyczkowych. Na naszej scenie Kwartet Śląski wykona jego „XI Kwartet smyczkowy”.

                Zwieńczeniem koncertu będzie wspólnie wykonana przez Kwartet Śląski i Archetti „Introdukcja i Allegro na kwartet smyczkowy i orkiestrę kameralną” Edwarda Elgara. Utwór o wielkim ładunku emocjonalnym – pełen śpiewnych momentów, które przebijają się jak promienie słońca w burzliwym przebiegu kompozycji.

                Koncert Kwartetu Śląskiego i Archetti, 28 kwietnia 2017 o godz. 19.00 na sali koncertowej w siedzibie Archetti ul. Wiosny Ludów 1 w Jaworznie. Wstęp wolny!