Koncert w ramach II Ogólnopolskiego Konkursu Młodego Skrzypka Archetti

W kwietniu w Archetti odbędzie się wydarzenie wielkie i jakże znaczące na muzycznej scenie Jaworzna i Śląska. Zapraszamy Państwa na przesłuchania II Ogólnopolskiego Konkursu Młodego Skrzypka, a ponadto na koncert, który odbędzie się jako jego impreza towarzysząca.
26 kwietnia 2019 roku, wyjątkowo o godzinie 19.00 spotkamy się z Państwem na naszej Sali Koncertowej, a wraz z nami pojawią się gwiazdy światowego formatu. Mamy tu na myśli nie tylko kompozytorów – w programie Jan Sebastian Bach i Bela Bartok – ale przede wszystkim solistów. Będziemy mieli przyjemność zagrać z Agatą Szymczewską oraz z Szymonem Krzeszowcem. Agata Szymczewska to skrzypaczka wszechstronna – jest laureatką między innymi konkursu „London Music Masters”, a także otrzymała I Nagrodę, Złoty Medal i Nagrodę Publiczności TVP Kultura na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego. Regularnie występuje na najsłynniejszych salach koncertowych zarówno w roli solistki jak i kameralistki. Prowadzi również ożywioną działalność pedagogiczną. Szymon Krzeszowiec jest wybitnym pedagogiem, profesorem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, występuje również w roli prymariusza Kwartetu Śląskiego – jednego z najlepszych europejskich kwartetów smyczkowych, z którym między innymi ostatnio zdobył nagrodę Fryderyka za Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.

Agata Szymczewska wraz z Szymonem Krzeszowcem wykonają „Koncert d-moll na dwoje skrzypiec i orkiestrę” autorstwa Jana Sebastiana Bacha. Energiczne i pełne wirtuozowskiego zacięcia partie solowe 1. i 3. części oraz niezwykle śpiewne i poruszające tematy części 2. uzupełniane są przez interesujący zarówno dla publiczności jak i samych muzyków akompaniament orkiestry.

Tego wieczora zabrzmi również „Divertimento na orkiestrę smyczkową” węgierskiego kompozytora Beli Bartoka. Mieliśmy już okazję wykonywać dla Państwa niezwykle popularne „Tańce rumuńskie” jego autorstwa, tym razem postanowiliśmy zaprezentować utwór, który w oryginale został napisany na nasz skład. Klasyczna forma divertimenta, spopularyzowana między innymi przez Mozarta (któż nie zna „Eine kleine Nachtmusik”!) ubrana została w charakterystyczną dla Bartoka szatę. W kompozycji dają się słyszeć zarówno echa cygańskich melodii jak i akcenty typowe dla mowy naszych bratanków od skrzypiec i paru innych rzeczy…

Honorowy patronat nad konkursem objął: Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski oraz Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert.

Koncert odbędzie się jako impreza towarzysząca II Ogólnopolskiemu Konkursowi Młodego Skrzypka.

26 kwietnia 2019 godzina 19.00

Sala Koncertowa Archetti przy ul. Wiosny Ludów 1.

Archetti Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna wystąpi pod batutą Mieczysława Ungera.

Bezpłatne wejściówki na koncert do pobrania w siedzibie „Archetti” .