Koncert Wiosenny

Chociaż zima w tym roku przyszła do nas dość późno i wbrew pozorom jesteśmy w stanie wytrzymać takie temperatury jak -8 st.Celsjusza (a nawet są tacy „staruszkowie”, którzy pamiętają -25…), tak czy inaczej każdy czeka na wiosnę. Symbol nowego życia, odświeżenia lub zmiany postanowień, nadziei na poprawę pogody i nastroju. Nie od dzisiaj wiadomo, że muzyka pozytywnie działa na nasze samopoczucie, pomaga się zrelaksować i spojrzeć na świat bardziej pozytywnie, dlatego chcielibyśmy zaprosić Państwa na wiosenny koncert Archetti.
Już 11 marca w naszej siedzibie przy ul. Wiosny Ludów w Jeleniu, wykonamy znany i lubiany przez bywalców naszych koncertów „Koncert na orkiestrę smyczkową” Grażyny Bacewicz. 5 lutego obchodziliśmy 109. rocznicę urodzin patronki jaworznickiej szkoły muzycznej, której to „Koncert” właśnie przyniósł nam już szczęście i laury na europejskich scenach. Mamy nadzieję, że jego wykonanie w Jaworznie przysporzy Państwu mnóstwo pozytywnych emocji, a jego energia i świeżość wprowadzi wszystkich w doskonały nastrój. Ponadto zabrzmi „Serenada na orkiestrę smyczkową” Antonina Dvoraka. Jest to kolejne dzieło spośród tych, które każda szanująca się orkiestra kameralna ma w swoim repertuarze. Wymagająca dla wykonawców, a przyjemna dla słuchacza kompozycja czeskiego twórcy z pewnością znajdzie uznanie wśród amatorów pięknych rzewnych melodii. „4 Preludia” napisane przez Dymitra Szostakowicza w oryginale na fortepian, zabrzmią tym razem w wersji na smyczki, co z pewnością doda im jeszcze więcej kolorytu. Ostatnim punktem programu będzie kompozycja Wojciecha Kilara „Ricordanza”, którą zadedykował maestro Markowi Mosiowi i tyskiej orkiestrze kameralnej Aukso. Utwór czerpiący z folkloru Podhala, z pewnością przypomni niektórym „Orawę”, którą wielokrotnie mieliśmy przyjemność wykonywać. Liczymy na to, że również „Ricordanza” zdobędzie takie uznanie naszej publiczności.
Mamy nadzieję, że w tak zróżnicowanym repertuarze każdy odnajdzie coś dla siebie. Muzyka słowiańska to niesamowita mieszanka brzmień, stylów, znajdziemy w niej wszystkie uczucia, nastroje, pejzaże, zapachy, wspomnienia, których na co dzień doświadczamy.
„Koncert wiosenny” odbędzie się 11 marca 2018 o godz. 17.00 w sali koncertowej Archetti przy ul. Wiosny Ludów 1 w Jaworznie. Bilety w cenie 25 zł do nabycia w siedzibie orkiestry lub przez internet www.archetti.pl/kup-bilet. Do zobaczenia!