Koncert z Okazji 100-Lecia Odzyskania Niepodległości pod Patronatem Prezydenta Miasta Jaworzna

Ilu Polaków, tyle interpretacji i odczuć na temat Dnia Niepodległości. Każdy z nas różni się podejściem do patriotyzmu, dla każdego „ojczyzna” znaczy co innego. W tym roku odłóżmy polityczne spory o to czy, kiedy i jak odzyskaliśmy niepodległość i spotkajmy się podczas wspólnego świętowania wyjątkowej, okrągłej rocznicy tego dnia, który historia zapisała jako polski Dzień Niepodległości.

Jeszcze nigdy dotąd nie spotykaliśmy się z Państwem dokładnie w taką rocznicę, ale w tym roku postanowiliśmy podkreślić wyjątkowość tego dnia. W programie znajdzie się muzyka, która na wskroś przesiąknięta jest polskim duchem, słowiańską melodyką, góralskimi motywami, elegancją warszawskich salonów. Zagramy kompozycje, które Państwo znają już z naszych koncertów, ale również takie, które będą nowością także dla nas.

Ten wyjątkowy koncert już niebawem, bo 11 listopada 2018 o godzinie 18.00. Tym razem spotkamy się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzniaków w Jaworznie na Osiedlu Stałym. Posłuchają Państwo między innymi „Walca z Serenady na orkiestrę smyczkową” Mieczysława Karłowicza. Przepiękna kompozycja, która wdziękiem i lekkością przywodzi na myśl eleganckie wieczorne spotkania towarzyskiej śmietanki, śmiechy mieszające się z rozmowami. „Walc” jak i cała „Serenada” nie jest jednak muzyką naiwną – mimo młodego wieku twórcy, jest to kompozycja dojrzała. Zabrzmi również „5 melodii ludowych” Witolda Lutosławskiego, piosenki przekazywane z pokolenia na pokolenie na polskich wsiach, zabrzmią tym razem w wersji orkiestrowej.

Tak uroczysty koncert jest doskonałą okazją do zaproszenia solisty – tym razem swoją obecnością i grą zaszczyci nas Tomasz Kamieniak. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach gdzie studiował pod kierunkiem Joanny Domańskiej oraz Zbigniewa Raubo, a także Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze gdzie rozwijał umiejętności w klasie Rolf Dieter-Arensa. Uczestniczył w międzynarodowych kursach szkoląc się pod okiem takich profesorów jak Konstantin Scherbakov oraz Leslie Howard. Laureat między innymi nagrody specjalnej na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta w Weimarze oraz Grand Prix na IV Konkursie na Projekt Nagraniowy „Zapomniana Muzyka Polska” Wydawnictwa Acte Prealable za nagranie dzieł fortepianowych Józefa Wieniawskiego. Szczególne miejsce w jego repertuarze zajmują kompozycje Liszta i to właśnie jego twórczość między innymi zaprezentuje nam Tomasz Kamieniak. W jego wykonaniu zabrzmią „2 polonezy z Legendy o św. Stanisławie”, a także dwa koncerty fortepianowe – Wojciecha Kilara oraz Henryka Mikołaja Góreckiego.

Orkiestra Kameralna Archetti pod batutą Macieja Tomasiewicza serdecznie zaprasza na koncert z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości! Koncert odbędzie się pod patronatem Prezydenta Miasta Jaworzna.

11 listopada 2018 godz. 18.00
Młodzieżowy Dom Kultury im. Jaworzniaków Jaworzno – Osiedle Stałe

WSTĘP WOLNY – za okazaniem bezpłatnej wejściówki do pobrania w MDK Os. Stałe, siedzibie Orkiestry Archetti w Jeleniu, CK Teatr Sztuk – Jaworzno Centrum, Miejskiej Bibliotece Publicznej – Jaworzno Centrum.