II Ogólnopolski Konkurs Młodego Skrzypka

Rywalizacja jest niejako wpisana w życie muzyka. Stała chęć do samodoskonalenia, godziny spędzone na ćwiczeniach, konkursy, przesłuchania, koncerty – to wszystko nieodłącznie wiąże się z wykonywaniem tego trudnego, ale jednocześnie jednego z najpiękniejszych zawodów. Specyfika pracy muzyka powoduje, że tak naprawdę od najmłodszych lat uczymy się i pracujemy w tym samym czasie.

Archetti jako instytucja postanowiło dać szansę młodym skrzypkom, na to, aby zaprezentować efekty tej pracy. W kwietniu 2017 zorganizowaliśmy I Ogólnopolski Konkurs Młodego Skrzypka Archetti. Jedna z nielicznych okazji konkursowych, kiedy naprawdę młodzi skrzypkowie mają okazję do pracy z żywą orkiestrą, gdzie mogą pokazać nie tylko wysoki poziom techniczny swojej gry, ale również osobowość sceniczną, umiejętność interpretowania dzieła i przekazanie swojej wizji dyrygentowi i zespołowi.

Wyjątkowa formuła Konkursu już za pierwszym razem przyciągnęła spore grono uczestników, a także fantastyczne jury. Swoją obecnością zaszczycili nas znakomici pedagodzy, profesorowie akademii muzycznych: prof. Szymon Krzeszowiec, prof. Łukasz Błaszczyk i prof. Robert Kabara, którzy nie tylko oceniali konkursowe zmagania, ale również podzielili się swoją wiedzą podczas warsztatów zorganizowanych dla szkół muzycznych w ramach wydarzeń towarzyszących Konkursowi. Oprócz tego współpracowaliśmy z Michałem Różakiem, który sprawował opiekę lutniczą, a także był autorem nagrody głównej – lutniczych skrzypiec mistrzowskich dla zdobywcy Grand Prix. Dodatkową imprezą był wyjątkowy koncert Orkiestry Kameralnej Archetti z Kwartetem Śląskim.

Uczestnicy Konkursu zaprezentowali wysoki poziom umiejętności i niezwykłą dojrzałość, jak na tak młody wiek. Nagrody przyznawano w kategoriach młodszej i starszej, a nagrodę Grand Prix I Ogólnopolskiego Konkursu Młodego Skrzypka Archetti zdobyła Kamila Malczyk. Laureaci mieli okazję wystąpić podczas koncertu z Orkiestrą Archetti.

Duże wyzwanie, ale tez ogromna satysfakcja i możliwość sprawdzenia samego siebie, a także niespotykana formuła, spowodowały duże zainteresowanie kolejną edycją Konkursu, dlatego też jest nam niezmiernie miło ogłosić, że w kwietniu 2019 roku spotkamy się podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Młodego Skrzypka Archetti!

Serdecznie zapraszamy na stronę www.archetti.pl do zakładki „Projekty muzyczne”, gdzie znajdziecie Państwo wszystkie informacje oraz dokumenty potrzebne do zgłoszenia swoich podopiecznych do udziału w Konkursie.

Do zobaczenia na scenie!