Rok 2018 w Archetti

Jest kilka grup zawodowych, które za koniec roku nie uznają wcale sylwestrowej nocy. Dotyczy to między innymi muzyków. Niezmiennie jednak, jak dla większości z nas, grudzień jest miesiącem podsumowań, tak więc w Archetti również robimy mały bilans tego, co spotkało nas w tym roku.
Rok 2018 powitaliśmy hucznym karnawałowym koncertem, podczas którego mogli Państwo zobaczyć niektórych muzyków Orkiestry z nieco innej strony – okazało się, że wśród skrzypków i kontrabasistów czają się całkiem nieźli perkusiści! Wiosenne koncerty pokazały Archetti w niecodziennej odsłonie, kiedy to sięgnęliśmy po jedne z największych arcydzieł kameralnych, a także połączyliśmy siły razem z sekcją perkusyjną i wykonaliśmy między innymi „Carmen” w wersji Rodiona Szczedrina. W tym roku braliśmy również udział w zmaganiach orkiestr kameralnych w Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Smyczkowych w Bydgoszczy. Po raz kolejny to piękne miasto okazało się być dla nas szczęśliwe – Archetti zdobyła II miejsce oraz podbiła serca bydgoskiego jury i publiczności.
Zadebiutowaliśmy na dużej scenie NOSPR grając z Marcinem Wyrostkiem i Tango Corazon oklaskiwane przez (dosłownie!) tysiące słuchaczy koncerty z cyklu „Dźwiękogród”. W wielkim stylu powitaliśmy lato i wypełniliśmy wakacje organizując rodzinne pikniki wspólnymi siłami z całą załogą Centrum Kultury Archetti. Mieliśmy również okazję do zagrania przed całkiem nową – warszawską – publicznością, występując razem z Marcinem Wyrostkiem i jego zespołem i gromadząc pod plenerową sceną przeszło tysiąc osób. Spotkaliśmy się także z tyskimi melomanami podczas wakacyjnych muzycznych poranków. W październiku powitaliśmy nowy sezon w naszej siedzibie, gościliśmy również w Katowicach. Dzień Niepodległości uczciliśmy 11 listopada koncertem w jaworznickim MDK, podczas którego zabrzmiała muzyka polska oraz inspirowana naszą wspaniałą kulturą. Grudzień to spektakularne koncerty w siedzibie Orkiestry oraz w NOSPR wraz z gośćmi: Todo Art Trio oraz Duo Vitare – Archetti ma na koncie światową premierę „Koncertu podwójnego na wiolonczelę, gitarę oraz orkiestrę kameralną”, który skomponował Mauro Godoy – Villalobos.
Na scenie nie mogło oczywiście zabraknąć fantastycznych gości! Wspomniani już Marcin Wyrostek i Tango Corazon, Duo Vitare, Todo Art Trio, dyrygent Wojciech Wantulok, a do tego wspaniali młodzi soliści: Anna Krzyżak, Sulamita Ślubowska, Daria Kubik, Zuzanna Budzyńska i wielu innych. Nawiązaliśmy ponadto współpracę z Tutti.pl i teraz jeszcze aktywniej możemy promować polskich twórców.

Zagraliśmy szereg koncertów w wykonaniu kwartetu Archetti, uświetniając wydarzenia innych instytucji miejskich. Zrealizowaliśmy audycje muzyczne dla dzieci i młodzieży, gromadząc niezliczoną rzeszę młodych melomanów spragnionych wiedzy i muzyki. Do naszej działalności wprowadziliśmy program „Kliknij w kulturę”, aby zainteresować jeszcze bardziej młode pokolenie tym, czym my żyjemy na co dzień. Mieliśmy okazję spotkać się z Państwem jeszcze bliżej niż zwykle, podczas koncertów plenerowych, których w tym roku było wyjątkowo dużo.
Nie byłoby tego wszystkiego bez tych, którzy nas wspierają. Serdecznie dziękujemy za każde słowo pochwały i za wszystkie dobre wskazówki, co jeszcze możemy zrobić. Nie możemy się już doczekać roku 2019, który zapełnia się  wspaniałymi planami koncertowymi i piękną muzyką w repertuarze. Bądźcie Państwo z nami, do zobaczenia na koncertach w przyszłym roku!