X Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga

Jakiś czas temu informowaliśmy Państwa o tym, że nasz dyrygent, Maciej Tomasiewicz, został zakwalifikowany do grona uczestników Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Dzisiaj chcielibyśmy przybliżyć kilka faktów na temat tego doniosłego wydarzenia.

W tym roku od 17 do 26 listopada odbędzie się jubileuszowa, bo X edycja konkursu, który znajduje się w gronie tych najbardziej prestiżowych rozgrywek w środowisku muzycznym. Od 1979 roku początkowo co 4, a od niedawna co 5 lat, niezmiennie późną jesienią Katowice stają się miejscem zmagań najzdolniejszych młodych dyrygentów wszystkich kontynentów. Uczestnicy Konkursu, wybrani przez Jury składające się z dyrygenckich autorytetów z całego świata, rywalizują ze sobą w 3 etapach. Zróżnicowany repertuar wymaga od Konkursowiczów zaprezentowania techniki, muzykalności, a także umiejętności współpracy i przekazania swojej wizji Orkiestrowiczom – muzykom Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego.

Do Katowic napłynęło blisko 250 zgłoszeń z całego świata, z których jury wyłoniło 50 uczestników I etapu Konkursu. Wśród nich znalazło się 9 kandydatów z Polski, co ciekawe – dwoje z nich ma powiązania z Archetti! Oczywiście najmocniej trzymamy kciuki za Macieja Tomasiewicza, ale dobrą energię wysyłamy także do naszego byłego dyrygenta Macieja Koczura, który również bierze udział w tej edycji Konkursu.

Zachęcamy Państwa serdecznie do śledzenia konkursowych zmagań na żywo lub w mediach – patroni to zarówno Polskie Radio jak i Telewizja Polska. Więcej informacji na temat X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga znajdą Państwo na oficjalnej stronie wydarzenia http://preview.fitelbergcompetition.com/pl. Mocno trzymamy kciuki za Macieja Tomasiewicza i cieszymy się, że możemy współpracować z tak wybitnym dyrygentem!