XXVIII Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych

Jesień w tym roku rozpieszcza nas piękną pogodą i wysokimi temperaturami. Trudno jest więc sobie wyobrazić, że za kilka tygodni pewnie dopadną nas szarówka i smog, a temperatura zmusi do wyciągnięcia szalików i czapek. Kiedy radosna atmosfera świątecznego rozgardiaszu minie, a romantyczne zimowe wieczory zaczną się dłużyć – każdy z niecierpliwością zacznie wypatrywać wiosennych podmuchów i tęsknić do czerwcowych upalnych popołudni. Każda pora roku ma w sobie coś, na co możemy narzekać, ale też każda jest na swój sposób piękna i urokliwa. Nikt w muzyce nie oddał połączenia tych wad i zalet lepiej od pewnego włoskiego księdza, który przy okazji był kompozytorem… Zapewne wszyscy Państwo wiecie już, czyją muzykę wykonywać będziemy podczas najbliższego koncertu, czyli 21 października na katowickim Nikiszowcu!

 „4 pory roku” to chyba najsłynniejsza kompozycja w historii muzyki. Jej autor, Antonio Vivaldi, przepięknie ujął w melodiach leniwe letnie popołudnia, mroźne zimowe poranki, wiosenne budzenie się świata do życia, czy też jesienną zadumę. Cykl czterech koncertów skrzypcowych dodatkowo został opatrzony, odnoszącymi się do każdej z pór roku, sonetami autorstwa najprawdopodobniej samego Vivaldiego.

Do współpracy podczas tego koncertu zaprosiliśmy niezwykle utalentowaną skrzypaczkę Sulamitę Ślubowską. Jest to laureatka szeregu konkursów o randze krajowej i międzynarodowej, a jednym z jej ostatnich osiągnięć jest finał w I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a także III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej. Sulamita jest studentką klasy skrzypiec prof. Szymona Krzeszowca w  katowickiej Akademii Muzycznej.

Zagra z nami również jedna z najlepszych klawesynistek młodego pokolenia, absolwentka katowickiej AM, Daria Kubik. Daria ma na swoim koncie wiele nagród m.in. I miejsce na III Akademickim Konkursie Klawesynowym w Poznaniu, II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Klawesynowym w Gdańsku. Brała udział w takich festiwalach oraz kursach, jak m. in. Festival ” Brand New Music” występując z Orkiestrą Muzyki Nowej, Festiwal Muzyki Dawnej ANIMA MUSICA oraz Piccola Accademia di Montisi (Włochy). Koncertuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą.

Drugi punkt programu to dzieło, które Jean Baptiste Lully napisał w kooperacji z… Molierem! „Mieszczanin szlachcicem” to komedia baletowa opowiadająca o losach mieszczanina Jourdain’a, który zapragnął awansować w hierarchii społecznej i wejść do towarzyskiej elity. Gotów zrobić wszystko, byle tylko osiągnąć swój cel, Jourdain wydaje majątek na nauczycieli, którzy mają wprowadzić go w arkana savoir-vivre oraz pięknego wysławiania się. Na szczęście ma przy boku trzeźwo myślącą żonę i córkę, które próbują uchronić go przed popełnieniem poważnych życiowych błędów. Jak Lully przełożył tekst na muzykę? Tego dowiecie się Państwo już 21 października! Serdecznie zapraszamy!